Daudzi Latvijas iedzīvotāji nemaz nezin, ka var izmantot domēna vārdu ar garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm ( diakritiskās zīmes ). Sākotnēji interneta attīstības sākuma posmā domēna vārdi varēja saturēt tikai latīņu burtus un ciparus, kā arī parastu domuzīmi ( “-” ). Taču pieaugot interneta izplatībai, parādījās iespēja izmantot arī citus simbolus, kurus izmanto pasaules valodas. Tā iedzīvotājiem pavērās iespēja veidot domēnu vārdus savā valodā – gan ķīniešiem, gan indiešiem, gan krieviem – visām lielajām nācijām, gan arī mazajai Latvijas nācijai.
Šos domēnu vārdus angļu valodā sauc par IDN vai Internationalized Domain Names, latvisko tulkojumu katrs var piemeklēt pats. Neiedziļināsimies šoreiz tehniskās niansēs, bet tā kā eksistē dažādi tīkla un e-pasta protokoli, tad lai angļi varētu ievadīt ,piemēram, mūsu domēna vārdu domēni.lv un tā kā viņiem protams nav ne mazākās sajēgas par latviešu valodu, nemaz nerunājot par latvisko klaviatūras izkārtojumu, tad mūsu domēns angļiem būs jāievada šādi xn--domni-kza.lv. Visi IDN domēni sākas ar abreatūru “xn”. Tas attiecas gan uz domēna vārdiem krievu, japāņu, ķīniešu, indiešu un gan arī citās valodās.
Lielākās interneta kompānijas latviskos domēna vārdus attēlos pareizi – gan Google, gan Twitter, izņemot Facebook protams, jo Marks Zakerbergs protams vairāk interesējas par savu peļņas lielumu, nevis par mūsu – latviešu valodas attīstību. Neviens protams neatnāks un autoritatīvi nepateiks: lietojiet domēnus savā valodā, jo tas principā ir gan nācijas brieduma, gan pašapziņas jautājums. IDN lietošana plaši izplatīta Krievijā, Ķīnā, Japānā un jo īpaši Indijā, kur radīti visi priekšnosacījumi dzimtās valodas brīvai attīstībai interneta vidē. Indieši ir ļoti labi kodētāji un jau 2016.gadā radīja e-pasta servisu, kurš ļauj arī latviešiem izmantot e-pastos garumzīmes un mīkstinājuma zīmes, par to mazliet vēlāk.
Language is now no bar for communication with email. @xgenplus world most advanced IDN email server@_DigitalIndia pic.twitter.com/T9eYZFPwbJ
— XgenPlus (@xgenplus) August 20, 2016
Par to kāda ir dinamika latvisko domēnu vārdu reģistrācijā var spriest pēc mūsu NIC.LV ( latvisko domēnu vārdu reģistrators ) datiem šajā tabulā:
Kāpēc lietot latviskos domēnu vārdus? Pirmkārt, lai mājas lapa neizklausītos pēc kaut kā cita, nekā Jūs to esat nosaukuši. Tipiskākie piemēri KāzuSalons.lv vai KazuSalons.lv, Kaķis.lv vai Kakis.lv, Zīlīte.lv vai Zilite.lv, Mačo.lv vai Maco.lv, Ķeksis.lv vai Keksis.lv.
Otrkārt – latviskais domēna vārds ir lielisks EMD, vai exact match domain. Interneta pirmsākumos, kad Google vēl spēra tikai savus pirmos soļus, tas bija viss kas vajadzīgs uzņēmumam, – lai atrastos pirmajā vietā Google meklēšanas reitingā. Ja lietotājs meklēja layer, tad pirmā mājaslapa, kas viņam uzrādījās bija layer.com. kopš Google nemitīki maina savus meklēšanas algoritmus, barodams veselus ekspertu barus, kuri pārdod SEO pakalpojumus un operē ar angļu terminiem, viss protams nav tik vienkārši, bet latviskais domēnu vārds ļauj panākt neticamu rezultātu – Jūs faktiski nopērkat Google Ad Words meklēšanas vārdu uz mūžu. Ja esat advokāts un lietotājs Google meklēšanas konsolē ievada vārdu “advokāts”, tad mājas lapa advokāts.lv, kas pareizi būvēta, būs pirmajā vietā jau pavisam drīz, kopš to pamanīs Google meklēšanas bots, kurš to vien dara, kā ložņā pa jaunām mājas lapām un atķeksē un salīdzina rezultātus .
Treškārt – tas ir stilīgi. Daudziem no mums ir uzlīmes “Latviete” un “Latvietis”, bet tikai retajam ir latvisks domēns un vēl retākam – latviska domēna e-pasts. Jā, jā, tie arī ir mūsu indiešu draugi, kuri dod iespēju jebkuram izbaudīt latviešu valodu. Kā tas iespējams?
Par to vairāk šajā video:
Nu ko, vēl tik atliek nopirkt kādu latvisko domēna vārdu no mūsu lieliskā piedāvājuma, vai reģistrēt savu latvisko domēna vārdu. Lai top Digitālā Latvija ar latviešu valodu!
© 2024 Domēni.lv