Whois serviss ir tīkla protokols, kas ļauj uzzināt par domēna nosaukumu (tā administrators un reģistrators, reģistrācijas termiņš u.tml.). Vārds nāk no angļu frāzes “who is” vai latviski “kurš tas ir?”.

Protokols pieder ICANN – domēnu nosaukumu un IP adrešu regulatoram (domēnu industrijas atslēgregulators), kas akreditē visus starptautiskos reģistratorus. ICANN nodrošina atvērtu Whois datu piekļuvi, tas nozīmē, ka reģistrētājiem ir jāsniedz vispārpieejama informācija par katru jaunu reģistrētu domēnu. Līdz ar to to var redzēt tiešsaistē.

Vienotās domēnu bāzes nepastāv, tāpēc Whois protokols apkopo datus no dažādiem reģistrētājiem.

Kam vajadzīgs Whois?

Izmantojot Whois servisu, varat skatīt vietnes informāciju, pārbaudīt vietnes IP adresi, uzzināt par domēna un reģistrētāja vecumu, apskatīt domēnu un vietni, kā arī pārbaudīt pieejamos domēnus un daudz ko citu. Dati var variēties, bet lielākajā daļā gadījumu būs šādi:

  • reģistrētāja vārds
  • vietnes administrators (var norādīt vai paslēpt, atkarībā no domēna zonas), diemžēl daži latviešu premium domēnu tirgotāji slēpj savus datus
  • termiņš, kad domēnam beidzas reģistrācija
  • sazināties ar administratoru, ja kontaktinformācija ir atvērta
  • DNS serveri

Tādā veidā ikvienam ir pieejama plašāka informācija par domēnu un vietni. Piemēram, var redzēt domēna vecumu un uzzināt, kam pieder vietne. Bet, ja par pirmo punktu ir norādīts domēna reģistrācijas datums vai vietnes izveides datums, tad otrkārt tas nav tik vienkārši, jo īpašnieks var izmantot datu slēpšanas pakalpojumu. Vai nu īpašnieka datus var paslēpt atbilstoši domēna zonas noteikumiem. Parasti tā nerīkojas godīgi domēnu pārdevēji, bet tādi kuri grib paslēpties no nodokļu administrācijas centieniem kontrolēt domēnu pārdošanas ieņēmumus.

Ja vēlaties atrast vietnes informāciju par vietnes IP adresi, nevis domēnu, izmantojiet Whois IP address service. Iespēju ziņā tas ir absolūti identisks parastajam Who ip.

Ne daudzi zina, ka tāda vienkārša rīcība kā Whois serviss ir svarīga loma informācijas drošības jomā, piemēram, uzzinot domēna vecumu, var noskaidrot vienas dienas vietnes. Tāpat pārbaude palīdz atrast pikšķerēšanas un citus resursus, kur krāpnieki var nozagt naudu vai personas datus. Ja saņēmāt vēstuli ar aizdomīgu saiti vai nokļuvāt apšaubāmajā resursā, pārbaudiet domēna reģistrācijas datumu. Ja informācija par domēnu liecina par to, ka adrese ir izveidota pirms vairākām dienām, visticamāk, tas ir krāpniecisks resurss.

Kā izmantot domēna pārbaudes servisu?

Pārbaudīt domēnu ir ļoti vienkārši. Jums tikai jāievada domēna vārds vai IP adrese un pēc tam jāgaida, kad sistēma uzdos informāciju par vietni. Datu rindas var atšķirties atkarībā no reģistrētājiem un domēnu zonām. Pamata opcijas:

  • Domēns Name Servers: Whois sniedz informāciju par DNS.
  • State: domēna statuss ir aktuāls.
  • Person: ja domēnam pieder fiziska persona, tad šeit būs informācija par tās administratoru (dažās domēnu zonās to var slēpt).
  • Org: ja vārds pieder juridiskai personai, tad tiek parādīta informācija par organizāciju.
  • Registrar: uzņēmums, kurā domēns (reģistrētājs) ir reģistrēts.
  • Admin-contact: administratora kontaktpersonas.
  • Created: domēna nosaukuma reģistrēšanas datums
  • Paid-til: datums, kad reģistrācija beigsies.
  • Free-til: datums, kad adrese var tikt atbrīvota, ja īpašnieks to nepagarinās.

Latvijas WHOIS serviss pieejams šeit: https://www.nic.lv/whois

ICANN WHOIS serviss pieejams šeit: https://lookup.icann.org/lookup ( neatbalsta Latvijas domēnu meklēšanu, interesanti, bet fakts )

X6.LV